Historia Tolkmickiego Klubu Motocyklowego KARDAN

Pewnego bardzo ciemnego, jesiennego wieczoru roku 2002, w małym, ale intrygującym nad zalewowym miasteczku doszło do spotkania kilku, mocno sfatygowanych nektarem bogów, chłopaków.
Siedząc przy „Warsztatowym” stole, zaczęli coś mendzić o swojej pasji i słabości do dwukołowych maszyn, im więcej gadali, tym bardziej rósł w nich apetyt na stworzenie wypasionego klubu motocyklowego.
W ten oto zwyczajny sposób (choć patrząc na to z drugiej strony, w takim stanie musieli się nieźle natrudzić zrodził się projekt powstania „tolkmickiego klubu motocyklowego”. Na tym etapie nie miał on jeszcze swojej nazwy, ale coś wieczór był długi, rozmowy intensywne, a wraz z ilością browara do ich głów napływały coraz to nowsze i ciekawsze propozycje nazwy.
Akcja w „Warsztatowym” pubie nabierała tempa, między różnymi hasłami i koncepcjami przewijały się wspomnienia związane z wałami Tolkmicka, gdzie to się ciągało laski na imprezki, ogniska czy zrywki z domu, aż tu nagle jeden z nich doznał olśnienia – skojarzył wały z kardanem i rzucił hasło: KARDAN. Im chłopaki więcej wypili, tym pomysł stawał się bardziej genialniejszym, więc wracając do domu podekscytowani rezultatem wieczornego wypadu, zatwierdzili Kardan jako nazwę swojego klubu.
Mijał czas, a wraz z nim wzmagała się ciężka praca nad realizacją marzeń związanych z motocyklowym klubem. W 2003 roku został zaprojektowany model naszywki z logiem KARDANU, który po kilku poprawkach idealnie odzwierciedlał fascynacje klubowiczów. W ten sposób Orzeł Bielik z naszywki, swoją charyzmą przyciągał coraz większą ilość klubowiczów. Jesienią 2004 roku nasunęła się chłopakom propozycja zorganizowania fajnej imprezki, jaką stał się I Zlot motocyklowy „KARDAN TOLKMICKO”.
Pierwsi członkowie kluby: Sławek, Pióro, Mietek, Honda, Andzia, Pędzel, Lary, Asia, Maniek, Jerzy, Jola, Roman, Jola, Kaśka, Żenia, Adam, Maja, Mena, Krysia, Ketchup, Benek, Józef, Gosia, Robert, Marcin, Pirania, Gienek, Siekier, Waldi, Bob, Yachu, Ogrys i Chudy ostro wzięli się do pracy i sprawili, że fantastyczna atmosfera i dobra organizacja przyciągnęła na zlot 150 maszyn
W następnych latach, mimo kiepskiej pogody, zapalonych zlotowiczów ciągle przybywało, a przytulność władz miasta i wsparcie sponsorów owocowało coraz to większym gronem entuzjastów tolkmickiego zlotu, który z czasem przeistoczył się w międzynarodową imprezę, przyciągającą gości ze Szwecji, Danii. Holandii. Niemiec i Rosji.
W 2008 roku klub „KARDAN TOLKMICKO” wstąpił do neutralnej strefy warmińsko-mazurskiej zrzeszającej kluby Warmii i Mazur.

Klub Motocyklowy Kardan Tolkmicko w 2012 roku na jesiennym zebraniu Neutralnej Strefy Warmińsko-Mazurskiej wystąpił ze Strefy i został niezależnym klubem motocyklowym.