XIII w Samo Południe

Trzynasta w Samo Południe – polski zespół rockowy, założony w 2009 roku. W skład grupy wchodzą gitarzysta i wokalista Michał Pocheć, basista Kacper „Katz” Dziuba, harmonijkarz Amadeusz „Krootky” Kuźniarski, gitarzysta Piotr „Młody” Pocheć oraz perkusista Michał „Bandaż” Bednarz.

XIII o sobie?
“Muzyka to środek przeciwbólowy, ma sprawić, że życie staje się łatwiejsze. Ma wchodzić w głowę jak kilka gram ołowiu. A my trzymamy gitary niczym dymiący rewolwer.”

Trzynasta w Samo Południe – piątka szalonych, młodych, absolutnie zakochanych w muzyce facetów. Na wskroś przesiąknięci zapachem sceny i grzejących się lamp, czynnie oddani procederowi deprawowania umysłów zarówno młodych, jak i starszych. Każdym koncertem i każdym dźwiękiem zadają kłam tym, którzy twierdzą że Rock już umarł. A publika, która przychodzi żeby posłuchać XIII nigdy nie pozostaje obojętna. Jeśli choć raz zaciągniesz się nią głęboko na koncercie jesteś stracony.

Na częste pytania o oryginalną nazwę zespół odpowiada lakonicznie : „Stara, przyjacielska historia”. Nazwa wzięła się od pierwszych spotkań Trzynastej na Dzikim Zakręcie. Nieoficjalnie możliwe są także prywatne interpretacje, z których warto wskazać zarówno na PRL-owe skojarzenia ze sprzedażą trunków zawierających alkohol, jak i astronomiczne rozważania mówiące, że w czasie letnim południe wypada właśnie o … trzynastej! Każdy może dodawać tu swoje interpretacje ;)

W 2012 roku grupa wzięła udział w talent show telewizji Polsat – Must Be the Music. Tylko muzyka, w którym dotarła do półfinału. Występ przed szerszym gronem odbiorców umożliwił grupie podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną Sony Music Entertainment Poland. Rok 2013 upłynął dla zespołu pod znakiem koncertów m.in. na Rock’n’Roll Cadillac Festival, Łykend Promo Festiwal i Konfrontacjach Rockowych. W 2014 roku formacja dała szereg koncertów w kraju w tym podczas festiwali Rockowe Odloty oraz Przystanek Woodstock. 21 października tego roku ukazał się debiutancki album studyjny zespołu zatytułowany Hell Yeah!. Wydawnictwo promowane teledyskiem do utworu tytułowego dotarło do 25. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. Pochodzący z płyty singel dotarł ponadto do 1. miejsca listy Turbo Top emitowanej przez rozgłośnię radiową Antyradio

Zespól na deskach sceny w Tolkmicku wystąpi po raz drugi. Pierwszy raz nas zaszczycili swoją obecnością na 11 Zlocie w roku 2015.